Roland Garros: Simona Halep s-a calificat în optimi și o va înfrunta pe Carla Suarez-Navarro

French Open

Simona Halep din România, cap de serie nr. 3 și principala favorită la câștigarea turneului în opinia specialiștilor. Preluare foto de pe site-ul turneului, Roland Garros.

Victorie cu emoții la un moment dat pentru tenismena româncă Simona Halep la turneul de Mare Șlem din Franța, care se desfășoară pe zgură, suprafața preferată a jucătoarei cap de serie numărul 3. Simona a întâlnit-o în turul 3 pe talentata rusoaică Daria Kasatkina (20 de ani, locul 28 WTA). Simona Halep a câștigat primul set cu 6 la 0 apoi în al doilea, rusoaica s-a mobilizat și la un moment dat avea setul în mână, scorul fiind 5-3 pentru ea. Simona s-a concentrat și nu a mai cedat niciun ghem, reușind să câștige partida, după un scor general de 6-0, 7-5.

Iată desfășurarea partidei, preluare Hotnews.ro:

Primul set al confruntarii de pe arena „Suzanne-Lenglen” a fost unul fara istoric, cu un joc perfect al jucatoarei noastre. Kasatkina a reusit sa revina in a doua parte a meciului de la 1-3, a condus la un moment dat cu 5-4 si a ratat nu mai putin de patru mingi de set. Halep a preluat initiativa pe final si a intors soarta partidei in favoarea sa.

Simona a avut nevoie de o ora si 18 minute pentru a se impune in fata Dariei Kasatkina. A fost a doua victorie pentru Halep din tot atatea intalniri cu jucatoarea din Rusia.

In optimi, Halep o va intalni pe Carla Suarez-Navarro (Spania, locul 23 WTA), cap de serie numarul 21, care a trecut de Elena Vesnina (Rusia, locul 15 WTA), favorita 14, scor 6-4, 6-4.

Pentru parcursul de pana acum, Simona Halep va primi 200.000 de euro si 240 de puncte WTA.

In 2016, Simona Halep a ajuns pana in optimi la Roland Garros, fiind eliminata de Samantha Stosur.

Desfasurarea livescore a partidei:

Setul II

Kasatkina serveste prima in setul secund. Daria incepe mai increzatoare a doua parte a meciului, insista cu scurte si modifica pentru prima data scorul in dreptul sau. Game castigat la zero de Halep, care egaleaza situatia: 1-1. Jucatoarea noastra isi continua evolutia excelenta din primul set si reuseste break-ul. Un singur punct castigat in acest game de Kasatkina, care este din ce in ce mai nervoasa. Simona practica un joc solid si isi face serviciul fara emotii: 3-1. Kasatkina reuseste cateva lovituri foarte bune, salveaza o minge de break si se apropie la 3-2.

Rusoaica ridica nivelul jocului, fructifica prima sansa de break pe care o are si egaleaza scorul pe tabela. Numarul 28 WTA isi castiga serviciul si trece din nou la conducere in setul secund. Kasatkina a avut 40-0 pe serviciul jucatoarei noastre, Halep a reusit doua puncte consecutive, dar game-ul i-a revenit rusoaicei. Romanca a slabit ritmul jocului, iar Daria va servi pentru a trimite meciul in decisiv. Halep salveaza o minge de set cu o contra-scurta superba si reuseste break-ul, la a treia oportunitate: 4-5. Simona revine in meci, dupa ce a salvat trei mingi de set ale rusoaicei. Game alb reusit de Halep pe serviciul Dariei Kasatkina. Jucatoarea noastra va servi pentru castigarea meciului. Simona se impune in setul cu 7-5, dupa 49 de minute de joc.

Setul I

Partida a inceput cu Daria Kasatkina la serviciu. Primul game al confruntarii ii revine jucatoarei noastre, dupa ce rusoaica a reusit sa salveze doua mingi de break. Simona profita de greselile adversarei si isi consolideaza break-ul reusit in game-ul anterior. Simona se misca foarte bine si castiga pe serviciul rusoaicei un game destul de disputat. Halep isi domina autoritar adversara si se desprinde la 4-0. Game alb reusit de a treia favorita a competitiei, iar Daria Kasatkina pare complet descumpanita. Halep isi adjudeca fara drept de apel primul set, scor 6-0, dupa doar 27 de minute.

Turul III, s-au disputat pana acum:

21-Carla Suarez Navarro (Spania) – 14-Elena Vesnina (Rusia) 6-4 6-4
Alize Cornet (Franta) – 9-Agnieszka Radwanska (Polonia) 6-2 6-1

Simona Halep si Daria Kasatkina s-au intalnit o singura data, la Miami, in 2016, atunci cand jucatoarea noastra a castigat in doua seturi, scor 6-3, 7-5.

In primul tur de la Roland Garros, Simona Halep a invins-o pe Jana Cepelova (Slovacia – 89 WTA), scor 6-2, 6-3, iar in runda a doua a trecut de nemtoaica Tatjana Maria (102 WTA), scor 6-4, 6-3.

Daria Kasatkina a eliminat-o in primul tur pe Yanina Wickmayer (Belgia – 69 WTA), scor 7-5, 6-4, in timp ce in turul secund a invins-o pe Marketa Vondrousova (Cehia – 96 WTA), scor 7-6(1), 6-4.

Daca va trece de Kasatkina, Simona Halep o va intalni in optimi pe Carla Suarez-Navarro (Spania, locul 23 WTA), cap de serie numarul 21, care a trecut de Elena Vesnina (Rusia, locul 15 WTA), favorita 14, scor 6-4, 6-4.

Bani castigati din tenis: $17,219,302 – $1,478,918
Victorii/ infrangeri: 379-175 vs 137-59.

Resedinta: Constanta, Romania – Togliatty, Rusia
Locul nasterii: Constanta – Togliatty
Inaltime: 1,68 metri – 1,70 metri.

Ambele jucatoare s-au impus in turneul de junioare de la Roland Garros: Simona Halep a castigat trofeul in 2008, in timp ce rusoaica s-a impus in 2014, anul in care Halep a jucat finala turneului de senioare (a fost invinsa de Maria Sharapova, scor 4-6, 7-6(5), 4-6).

Aici poti citi o ampla prezentare a turneului de la Roland Garros.